Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równość wynagrodzeń w Polsce to nadal tylko fikcja

24 sierpnia 2023 | Kadry i Płace | Łukasz Górzny
fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita
fotorzepa

PRAWO UNIJNE | Luka płacowa w naszym kraju utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie w sektorze prywatnym. Dyrektywa o równości wynagrodzeń ma doprowadzić do zniwelowania tych różnic.

W maju br. przyjęta została tzw. Dyrektywa o równości wynagrodzeń, której celem jest wzmocnienie stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Na wykonanie dyrektywy – poprzez wprowadzenie właściwych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych – Polska ma czas do 7 czerwca 2026 r. Postaram się przybliżyć przyczyny przyjęcia tej dyrektywy i aktualnie obowiązujące polskie przepisy dotyczące zasady równości wynagrodzeń, przedstawić zmiany, których należy się spodziewać na gruncie legislacyjnym i odpowiedzieć na pytanie, jak Dyrektywa o równości wynagrodzeń wpłynie na pracodawców i pracowników w Polsce.

Luka płacowa

Przeprowadzone badania, które legły u podstaw podjęcia pracy nad Dyrektywą o równości wynagrodzeń, wykazały, że luka płacowa ze względu na płeć w Unii Europejskiej wciąż się utrzymuje. W 2020 r. wyniosła 13 proc. na niekorzyść kobiet. W Polsce, według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, różnica pomiędzy wynagrodzeniami jest znacznie mniejsza i wynosi 4,8 proc. na niekorzyść kobiet. Przy czym występuje głównie w sektorze prywatnym, gdzie wynosi aż 12,9 proc.; w sektorze publicznym luka jest mniejsza i wynosi 2,3 proc.

Luka płacowa, jak podkreślono w motywie 15 do Dyrektywy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12655

Wydanie: 12655

Spis treści

Zamów abonament